Najpopularniejsze rodzaje kuchni w Polsce - Banner

Przegląd polskich restauracji i lokali z daniami na wynos: najpopularniejsze i modne kuchnie w kraju

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, która kuchnia jest najpopularniejsza w kraju? A może chociaż w Twoim mieście?

Przed pandemią tylko 40% polskich restauracji oferowało dania na wynos. Po drugim lockdownie, który miał miejsce zimą 2020/2021, liczba ta wzrosła do 60%.

Chcieliśmy zrozumieć, co ten boom oznaczał dla zmieniających się nawyków związanych z jedzeniem na mieście i zamawianiem jedzenia na wynos w Polsce, dlatego przeprowadziliśmy badanie, by poznać kulinarny krajobraz 25 największych miast w kraju, uwzględniając zarówno restauracje z daniami na miejscu, jak i te z daniami na wynos.

Sprawdziliśmy 27 470 pozycji na TripAdvisor, klasyfikując je według kuchni, aby stworzyć bogaty zestaw danych o restauracjach i lokalach oferujących dania na wynos.

Przeanalizowaliśmy te dane, aby znaleźć 10 najpopularniejszych kuchni w kraju, i przyjrzeliśmy się bliżej największym miastom, by poznać lokalne preferencje żywieniowe. Następnie przyjrzeliśmy się największym zmianom popytu w Internecie (według liczby wyszukiwań), aby znaleźć najbardziej i najmniej popularne rodzaje kuchni w Polsce.

Czytaj dalej, aby poznać najpopularniejsze kuchnie w naszym kraju, miasta z najprężniej działającą gastronomią oraz rodzaje dań, które cieszą się największym zainteresowaniem w Internecie.

10 najpopularniejszych rodzajów kuchni w Polsce – jedzenie na mieście i zamówienia na wynos

Widać, że Polacy gustują w kuchniach bliskich kuchni narodowej. Nasze badanie obejmujące 17 502 restauracji i lokali z daniami na wynos serwujących potrawy 10 najpopularniejszych kuchni w kraju wykazało, że nieco ponad połowę z nich stanowią te, które oferują dania polskie i europejskie. Biorąc pod uwagę fakt, że w wielu restauracjach z kuchnią europejską można znaleźć również polskie dania, nasze preferencje względem lokalnych smaków stają się jeszcze wyraźniejsze.

Top 10 kuchni w Polsce
1. Europejska

Gdy mowa o jedzeniu na mieście lub zamawianiu posiłków na wynos, kuchnia europejska jest w Polsce zdecydowanym faworytem. W 25 badanych przez nas miastach znajduje się aż 4925 lokali – to o ponad 1000 więcej niż w przypadku drugiego miejsca (kuchnia polska) i ponad sześć razy więcej niż w przypadku kuchni, która znalazła się na dziesiątym miejscu (kuchnia amerykańska).

Nic dziwnego, że kuchnie „europejska” i paneuropejska cieszą się w Polsce dużą popularnością, a w pierwszej dziesiątce znajdują się tylko dwie kuchnie innego rodzaju: azjatycka na ósmym miejscu i amerykańska na dziesiątym.

2. Polska

Polacy nie są aż tak rozpieszczani światowymi kuchniami, żeby zapomnieć o własnych potrawach. W rzeczywistości kuchnia polska nadal jest jedną z najpopularniejszych w kraju, ponieważ szukamy ulubionych domowych potraw, gdy zabraknie nam artykułów spożywczych lub gdy nie chcemy gotować.

Na drugim miejscu znalazło się 3851 restauracji i lokali z daniami na wynos, serwujących pierogi, kotlety schabowe i bigos. To więcej punktów sprzedaży niż łączna liczba dla ostatniej czwórki z pierwszej dziesiątki (pub, azjatycka, środkowoeuropejska i amerykańska).

3. Włoska

Od wejścia Polski do UE w 2004 roku kuchnia włoska mocno rozwinęła skrzydła w największych miastach i obecnie obejmuje 10,9 % badanych przez nas restauracji i lokali z daniami na wynos.

Włoskie jedzenie jest popularne, ponieważ jest bardzo proste i pyszne. Zaledwie kilka wysokiej jakości składników może zdziałać cuda. Pomyśl chociażby o spaghetti carbonara (makaron, jajko, ser i pancetta) czy caprese (pomidory, mozzarella, bazylia).

4. Pizza

Czy wspominaliśmy już, że prostota może być niesamowicie pyszna? Ciasto pokryte serem i pomidorami – ktoś się skusi?

Pizza to jedna z włoskich potraw, która jest tak popularna, że można traktować ją niezależnie. Tak jak spin-off oryginalnego serialu telewizyjnego, ona również stała się własną marką, a do wyboru mamy pizzerie w stylu włoskim czy też amerykańską pizzę na dowóz. Dziś Pizza stworzyła imperium, na które składa się 1281 restauracji i lokali z daniami na wynos w największych polskich miastach, co stanowi 7,09 % z 10 najpopularniejszych kuchni w kraju.

5. Jedzenie barowe

Każda kultura ma swoje „zagryzki”. Hiszpanie mają swoje tapas, Anglicy skórki wieprzowe i jajka po szkocku, a Francuzi wędliny. W Polsce wygląda to podobnie.

Jedzenie barowe, zakąski, zagryzki czy wszelkiego rodzaju przekąski oferowane przez kuchnie barowe to piąta najpopularniejsza kuchnia w Polsce, stanowiąca 6,37 % rynku. Piwo czy wódka zawsze smakują lepiej w towarzystwie jakiegoś śledzika, galaretki, kiełbasy czy pierogów.

6. Kawiarnie

Kultura kawiarniana w Polsce ma się dobrze. Wraz z kawą (w 2018 roku wypito 90 000 ton) rozpędu nabrały kanapki, sałatki, ciasta i ciastka, które tak dobrze do niej pasują. 993 kawiarni daje nam 5,67 % najpopularniejszych kuchni w Polsce.

7. Jedzenie w pubach

W odróżnieniu od tradycyjnych polskich barów, puby w stylu brytyjskim, belgijskim czy amerykańskim, a także rzemieślnicze piwiarnie przyniosły nam swoje obfite potrawy, takie jak kiełbasa i puree, hamburgery, frytki i nachos.

W 25 największych miastach Polski znajduje się obecnie 929 lokali serwujących dania pubowe, co stanowi 5,31 % 10 najlepszych kuchni.

8. Azjatycka

Podobnie jak kuchnia europejska, kuchnia azjatycka również obejmuje całą gamę odmian,w tym kuchnię tajską, chińską, japońską i wiele innych. Każdy w Polsce może dostać swoje massaman curry wraz z pierożkami gyoza i herbatą bąbelkową.

Obecnie w największych miastach znajdują się 872 restauracje i lokale z daniami na wynos, które określają się jako azjatyckie, stanowiąc 4,98 % pierwszej dziesiątki.

9. Środkowoeuropejska

Choć jest trochę miejsc serwujących dania kuchni środkowoeuropejskiej, wiele restauracji i lokali z daniami na wynos serwujących kuchnię polską szuka inspiracji także u sąsiadów. W menu można czasem znaleźć niemieckie knedle kartoffelkloesse, austriacki sznycel i czeski lub węgierski gulasz.

Liczba środkowoeuropejskich restauracji i lokali z daniami na wynos w Polsce sięgnęła 872, dorównując tym samym liczbie miejsc serwujących dania kuchni azjatyckiej.

10. Amerykańska

Łącznie z pubami w amerykańskim stylu, o których wspomnieliśmy wcześniej, w Polsce jest zacne 805 barów sportowych, steakhouse'ów, knajpek, lokali teksańsko-meksykańskich i burgerowni serwujących smaki USA. To wystarczy, by zmieścić się w pierwszej dziesiątce najlepszych restauracji i miejsc z daniami na wynos.

Top 10 kuchni – jedzenie na wynos vs jedzenie na mieście

10 najpopularniejszych kuchni w Polsce – jedzenie na wynos

Kiedy przyjrzymy się konkretnie daniom na wynos w Polsce, obraz jest podobny do danych zestawionych powyżej. Z 7715 lokalami z daniami na wynos ujętymi w naszym badaniu, cztery najpopularniejsze kuchnie – europejska, polska, włoska i pizza – pozostają takie same, z podobnym łącznym udziałem 66% (w porównaniu z 68% udziałem w przypadku łącznego ujęcia restauracji i lokali z daniami na wynos).

Jednak po tej czwórce polskie gusta kierują się dalej na wschód. Kuchnie azjatycka, japońska i sushi znajdują się wśród 10 najpopularniejszych kuchni na wynos, z 845 lokalami, które stanowią 17,9 % najlepszej dziesiątki. To pokazuje z jaką łatwością dania tych kuchni można zapakować i przewieźć, a mimo to cieszyć się ich równie dobrym smakiem w domu.

 1. Europejska – 1066 lokali
 2. Polska – 803 lokale
 3. Włoska – 677 lokali
 4. Pizza – 560 lokali
 5. Azjatycka – 382 lokale
 6. Amerykańska – 315 lokali
 7. Japońska – 244 lokale
 8. Barowa – 233 lokale
 9. Zdrowa – 222 lokale
 10. Sushi – 219 lokali
Top 10 kuchni w Polsce – zamówienia na wynos

10 najpopularniejszych kuchni w Polsce – jedzenie na mieście

Po raz kolejny pierwsze miejsca w naszej dziesiątce zajmują kuchnia europejska, polska i włoska, z łącznym udziałem 62 % - tym razem biorąc pod uwagę 19 755 restauracji w Polsce. To dowód na to, że Polska jak zawsze pozostaje głodna lokalnych i europejskich potraw.

Kolejne trzy miejsca zajmują dania barowe, kawiarniane i pubowe z łącznym udziałem 19 %. Innymi słowy, popularne jest jedzenie w miejscach, które serwują szybkie i proste przekąski do kawy lub czegoś mocniejszego.

 1. Europejska – 3859 lokali
 2. Polska – 3048 lokali
 3. Włoska – 1222 lokale
 4. Barowa – 882 lokale
 5. Kawiarnie – 852 lokale
 6. Puby – 745 lokali
 7. Środkowoeuropejska – 696 lokali
 8. Pizza – 681 lokali
 9. Międzynarodowa – 604 lokale
 10. Śródziemnomorska – 510 lokali
Top 10 kuchni – jedzenie na mieście

Stolice kuchni

Po odkryciu najlepszych kuchni zagłębiliśmy się w dane nieco bardziej, przyglądając się 25 największym miastom Polski (pod względem liczby ludności). Analizując liczbę restauracji i lokali oferujących dania na wynos na kilometr kwadratowy, znaleźliśmy trzy miasta o największym zagęszczeniu określonych kuchni wymienionych na liście 10 najpopularniejszych powyżej.

Oto, gdzie powinieneś się udać, jeśli masz ochotę na następujące kuchnie:

Polska mapa gastronomiczna
1. Europejska

Jeśli chodzi o kuchnię europejską, wyróżniają się trzy miasta – wszystkie położone na południu i w promieniu 35 km. Z 3,8 restauracjami i lokalami z daniami na wynos na km2, pierwsze miejsce zajmuje Sosnowiec z imponującą jak na swój niewielki rozmiar (92,6 km2) ofertą. Na drugim miejscu jest Kraków, z największą liczbą 710 restauracji (2,1 na km2). Trzecie miejsce zajmują Katowice z 1,8 restauracjami na km2.

2. Polska

Obraz dla kuchni polskiej wygląda niemalże identycznie – pierwsze trzy miejsca zajmują te same miasta. Sosnowiec oferuje 3,3 miejsca na km2, drugie co do wielkości miasto w Polsce, Kraków - 1,8 na km2, a na trzeciej pozycji plasują się Katowice z 1,6 miejsc na km2.

3. Włoska

Italofile znajdą największą koncentrację trattorii i tawern w Sosnowcu - 1,5 na km2. Za nim plasuje się znacznie większy Lublin (147,4 km2), który może pochwalić się mniejszą liczbą lokali z daniami włoskimi – 0,8 na km2. Na trzecim miejscu plasuje się położone na północy nadmorskie miasto Gdynia z 0,77 miejsca na km2.

4. Pizza

Najwięcej pizzerii na km2 znajduje się w Sosnowcu (0,9 na km2), który szybko wyrasta na centrum gastronomiczne w Polsce. Gdynia ma własne 0,6 restauracji na km2. Taką samą liczbą (0,6 na km2) może pochwalić się Białystok położony we wschodniej części kraju.

5. Bary

Jeśli lubisz przekąski do alkoholu, koniecznie wybierz się – tak, zgadłeś - do Sosnowca, gdzie znajduje się największe zagęszczenie barów serwujących też jedzenie – 0,9 na km2. Jeśli jednak zależy Ci na wyborze, powinieneś wybrać się do Krakowa, w którym znajduje się 181 barów serwujących przekąski (0,6 na km2). Katowice to również dobra decyzja z 0,5 baru na km2.

6. Kawiarnie

Osoby pijące kawę i lubiące lekkie przekąski odnajdą się w Sosnowcu, gdzie na km2 przypada 0,9 kawiarni. Jednak spodoba im się też Kraków (0,5 na km2) i Gdynia (0,4 na km2).

7. Puby

Nic dziwnego, że miasto z najlepszą ofertą jedzenia barowego dobrze radzi sobie również z jedzeniem w pubach. Sosnowiec może pochwalić się 0,8 gastropubami na km2, a kolejne dwa miasta mają prawie połowę tej koncentracji: Białystok 0,5/km2, a Kraków 0,4/km2.

8. Azjatycka

Sosnowiec znów zajmuje pierwsze miejsce! Miasto oferuje 0,6 restauracji azjatyckich na km2. Na drugim miejscu znajdują się Katowice z 0,4 na km2. No i Warszawa - mimo że ma 195 restauracji azjatyckich, wielkość stolicy (517,2 km2) sprawia, że miasto plasuje się na trzecim miejscu z 0,4 lokalu na km2.

9. Środkowoeuropejska

Po Sosnowcu (0,5 na km2) drugie i trzecie miejsce w przypadku kuchni środkowoeuropejskiej zajmują dwa największe polskie miasta. 128 restauracji i lokali z daniami na wynos w Krakowie daje mu wynik 0,4 na km2, dzięki czemu plasuje się tuż przed warszawskim 0,4 na km2.

10. Amerykańska

W Sosnowcu znajdziesz mnóstwo burgerów i hot-dogów z 0,6 lokalu na km2. Położony na wschodzie Białystok posiada blisko 0,4 miejsca na km2 i choć Katowice mają o jedną amerykańską restaurację więcej niż Sosnowiec, to ich zagęszczenie sprawia, że miasto to plasuje się na trzecim miejscu z wynikiem 0,3 na km2.

11. Japońska

Sosnowiec i Katowice, dwa sąsiadujące ze sobą miasta, mają dokładnie taką samą liczbę japońskich restauracji i lokali z daniami na wynos (40). Jednak to Sosnowiec ma większą ofertę w stosunku do swojej wielkości - 0,4 na km2, spychając Katowice na drugie miejsce z wynikiem 0,2 na km2. Nie zapomnij też o Warszawie - również 0,2 na km2.

12. Zdrowa

To oficjalne. Sosnowiec jest numerem jeden zarówno wśród restauracji amerykańskich, jak i tych ze zdrowym jedzeniem (0,6 na km2). Zaledwie dwie restauracje mniej niż Sosnowiec posiadają sąsiadujące z nim Katowice i są one naszym drugim miejscem z 0,3 na km2. Trzecie miejsce zajmuje Kraków z 324 lokalami ze zdrowymi daniami (0,3 na km2).

13. Sushi

Posiadający 38 lokali sushi Sosnowiec jest najlepszym miejscem ze względu na swoją wielkość – zagęszczenie tego typu lokali wynosi tu 0,4 na km2. Mimo że Katowice mają jedną restaurację więcej, oferują tylko 0,2 lokalu na km2 - tak samo jak Warszawa.

14. Międzynarodowa

Restauracje z międzynarodowymi daniami, czyli takie, które oferują eklektyczną kuchnię z całego świata, najłatwiej znaleźć w Sosnowcu, gdzie jest ich 0,5 na km2. Kolejne najlepsze miejsca to Kraków z 0,3 na km2 i leżący na zachodzie Poznań - również 0,3 na km2.

15. Śródziemnomorska

Na koniec 3 najlepsze miasta serwujące kuchnię śródziemnomorską to Sosnowiec (0,5 na km2), Kraków (0,3 na km2) i Warszawa (0,3 na km2).

Najmodniejsze kuchnie i kuchnie tracące popularność

W tej części badania przeanalizowaliśmy średni miesięczny ruch w wyszukiwarce Google między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 r., uzyskując dane na temat tego, ile razy ludzie wyszukiwali poszczególne typy restauracji i kuchni – pozwoliło nam to zobaczyć, które międzynarodowe kuchnie cieszą się rosnącą popularnością, a które ją tracą.

10 kuchni na czasie

Top 10 popularnych kuchni według popytu online

Co zaskakujące, choć w naszym badaniu było tylko pięć lokali z daniami na wynos oferujących kuchnię uzbecką, była to najbardziej popularna kuchnia w Polsce ze średnim miesięcznym 13% wzrostem liczby osób szukających jej w Internecie i łączną liczbą 720 wyszukiwań w kwietniu 2022 roku. Chociaż nie pochodzi ona z konkretnej kultury, kuchnia fusion znalazła się na drugim miejscu z 12% wzrostem, co zaskakuje mniej, biorąc pod uwagę, że w naszym badaniu znaleźliśmy 331 restauracji fusion.

Trendy obejmują inne kuchnie europejskie, takie jak irlandzka (wzrost o 8%), portugalska (6%), szwajcarska (6%) i czeska (5%), podczas gdy najpopularniejsza kuchnia w naszym badaniu, europejska, cieszyła się stałym zainteresowaniem online z 5% wzrostem.

Wzrasta również apetyt na kuchnie bardziej oddalone, takie jak wietnamska (wzrost o 8%) i libańska (6%).

10 kuchni najbardziej tracących na popularności

10 kuchni najbardziej tracących na popularności według

W porównaniu z popularnymi kuchniami, ta dziesiątka traciła popularność w Internecie znacznie bardziej drastycznie. Najwięcej zainteresowania straciła kuchnia rosyjska, która odnotowała 62,1 % spadek liczby wyszukiwań, a następnie kuchnia tybetańska (spadek rzędu 48,1 %) i kuchnia pakistańska (45,6 %).

Biorąc pod uwagę popularność włoskich restauracji w Polsce, 43,8 % spadek zainteresowania kuchnią toskańską jest zaskakujący, choć nie wydaje się to wpływać na zainteresowanie innymi regionami Włoch czy też ogólnie włoskimi potrawami, takimi jak pizza i makarony. Jednak utrata zainteresowania kuchnią belgijską (spadek o 41,7 %), egipską (-37,3 %), austriacką (-36,5 %) i kubańską (-21,6 %) jest zrozumiała, biorąc pod uwagę, że mają one niewiele lokali w Polsce, a ich dania są stosunkowo mało znane.

Gastropuby odnotowały 37,3% spadek liczby osób szukających ich w sieci, co dotknie obecne 218 lokali w Polsce. Spadek zainteresowania kuchnią międzynarodową o 27% może świadczyć o tym, że ludzie szukają miejsc, w których można zjeść konkretniejsze dania.

Teraz, gdy mamy już ogólny obraz, co możemy z niego wywnioskować?

Polska ma gastronomię, która nie została jeszcze zdominowana przez amerykańskie sieci fast foodów ze smażonym kurczakiem, pizzą i burgerami. Fast foody uplasowały się na 15. miejscu z zaledwie 488 lokalami.

Polacy bardziej niż jakiekolwiek inne wolą kuchnie bliższe ich własnej, z kuchnią polską, europejską i środkowoeuropejską stanowiącymi łącznie 55 % pierwszej dziesiątki. Polska w dalszym ciągu znajduje się jednak pod silnym urokiem Włoch, z kuchnią włoską i pizzą stanowiącymi łącznie 17,9 %.

Osoby, którym skończyły się artykuły spożywcze lub które chcą po prostu zostać w domu i coś zamówić, mają spory wybór. Było 4721 lokali z daniami na wynos serwujących 10 najpopularniejszych kuchni w Polsce oraz 2994 lokale z 96 innymi kuchniami.

A jeśli zastanawiasz się gdzie znajdziesz najlepszy wybór lokali gastronomicznych, nasze badanie może zdecydowanie wskazywać na Sosnowiec, Kraków lub Katowice, które w naszej analizie „stolic kuchni” miały najlepsze wyniki.